Can you work out the individual prices of two menu items, knowing only about the value and ordered items from two orders?

The Problem

Jack orders two coffees and six macaroons and pays £6.20. Kate orders three coffees and four macaroons and pays £5.55. How much does a coffee cost and how much does a macaroon cost?

Show Solution